Drum.jpg

"Turning the tide for Aboriginal children requires long-term, streamlined funding commitments that will enable communities to develop their own capacity and culturally appropriate, safe models for reaching young children and families, and to enable the development of coordinated, multi-sectoral efforts aimed at influence a broad set of ecological determinants over a sustained period of time." 

- Ball & Moselle, 2013

Sign the Declaration!

Many thanks to our supporters. Join the call and become an IELCC Champion today.

  • Lindsie Manywounds, Daycare Manager, Aboriginal Mother Centre Society
  • Sandy Hanson, HR, LCDCS
  • Leanna Logan, Manager, DDA
  • Tamara Cosic, Senior ECE, SFUCCS
  • Lindsey Roberts, Student, Langara
  • Alana Snider, Student, Langara
  • Ashley Picketts, Student, Langara
  • Amanda Mielty, Student, Langara
  • Kimberley Osborn, Student, Langara
  • Megan Thiesen, Student, Langara
  • Chanel Zhu, Student, Langara
  • Asha Rungta, Student, Langara
  • Jessie Baker, Student, Langara
  • Rachelle Dahle, Student, Langara
  • Catherine Sim, Student, Langara
  • Brandon Jung, Student, Langara
  • Hardeet Sidh, Student
  • Hardeep Gosal, Student
  • Michelle Kang
  • Bahar Sadeghieh, Librarian, BCACCS
  • Lenore Jones, Student, N.E.C.
  • Etovre Vese, Instructor ECE, N.E.C.
  • Grace Point, Student
  • Olendia Silvia, Student
  • Alice Stogan, Student
  • Brittany Paul, Student
  • Liz Whonnock, Student, N.E.C.
  • Tamara Shanoss, Student, N.E.C.
  • Marj Woods, Student
  • Laura Eckenswiller, Student, N.E.C.
  • Anna Braun, Student, N.E.C.
  • Tori Hunter, Food service worker, N.E.C.
  • Stewart Wiensz, Student, N.E.C.
  • Trinity Michell, Student, N.E.C.
  • Boyd Reynolds, Librarian, N.E.C.
  • Russell Wallace, Cultural Coordinator, N.E.C.
  • Sandra Ann Green M., Student, N.E.C.
  • Candy Zazulak, Elder, N.E.C.
  • Ashley Flett, Student, N.E.C.
  • Yvette Bear, Counsellor, N.E.C.
  • T. Coutlee, Student, N.E.C.
  • A. Gubana, parent
  • S.R. Wiley, Instructor, N.E.C.
  • C.Bear, Maintenance, N.E.C.
  • Gulshan Mangat
  • Nathalie Lopez, Program Coordinator, Child Care Resource & Referral
  • Nina Monahan, Supervisor Teacher, Crown Parent Participation Preschool
  • Alicia Embree, Program Coordinator, Child Care Resource & Referral
  • Joon Hwang
  • Stephanie Howell, Executive Director, SCY Society for Children and Youth of BC
  • Donna Hill, Administrator, Infant Mental Health Promotion, The Hospital for Sick Children
  • Nancy Bone, Program Administer, Nakusp Childcare Society / Arrow/Slocan Lakes Early Childhood Community Advisory Council
  • Tawnia Penson, ECE, C'imoca Head Start
  • Irene Zolotas, Community Inclusion Worker, Building Bridges Community Support
  • Connie Konkin, Manager, T'it'q'et Daycare & Preschool Society
  • Jennine Adams, Owner/operator licensed multi age daycare, Leaps and Bounds Childcare
  • Pam Preston, Executive Director, Westcoast Child Care Resource Centre
  • Ann Silberman, ED, Bowen Children's Centre
  • Heather Savazzi, Director, Sense of Wonder, Ltd.
  • Ira Maley, ECE Student, Native Education College
  • Dr. Laurie Kocher, Douglas College
  • Leanne Ross, Teacher/Librarian, Public School
  • M. Rowe, Chairman, Forest Co.
  • Mohamed Najumi, Director, Positive Energy
  • Eva Sag
  • John Davis
  • Dan Groggo, Manager, The Amigos
  • Contessa Brown, Practicum, NEC
  • David Talbot
  • Catherine Vechina, ECE II
  • Karen McLaughlin, early childhood educator, Toronto District School Board
  • Timothy Wairisal
  • Friday Bailey, Early Childhood Educator
  • Maria Macedo, Registered Early Childhood Educator, Kanata Research Park Family Centre
  • Ella Brekke, Educator / Consultant / Home Visitor
  • Bonnie Chinn, Family Dayhome Consultant, It's A Child's World FDH
  • Monica Samayoa, RECE
  • Brian Veeren, CSR, FedEx
  • Aislinn Schwartz, RECE
  • Natasha Samji Alibhai, Director/Owner, Mahogany Scholars Preschool
  • Stacy Ryder
  • Tara Mundy, ECE, Abc kindergarten
  • L. Tree, Writer
  • Richard Lorenzew, General Manager, DTES Pest Control
  • Mark Amodeo, Volunteer
  • Nancy McRitchie, Executive Director, Kiwassa Neighbourhood House
  • Semir Yusuf
  • Betty Traverse, Volunteer, Longhouse Church
  • Kathy Acoby, Volunteer, BWSS
  • Carmel Hennessy, Supervisor - Pathways to Education, PCRS
  • Barbara M. Brown, Health Care Consultant
  • Sean O'Donaghey
  • Kathleen Kummen, Coordinator ECCE Program, Capilano University
  • Lynne Reside, Early Years Community Developer/Early Childhood Educator, Family Resource Centre Society/United Way
  • Alicia Stark, Early Years Centre Coordinator, Willoughby Early Years Centre
  • Jamie Hunt, Family & Youth Support Worker, Namgis Community Services
  • Nadine L'Hirondelle, Provincial Advisor Aboriginal Supported Child Development, BC Aboriginal Association of Aboriginal Friendship Centres
  • Vicki Mulligan
  • Brenda Pike, Parent Child Assistance Program Advocate, Sto:lo Nation Health
  • Johanna Kunz Kunz, Success By 6/Children First Regional Coordinator, Success By 6/Children First
  • Kim Thorn, Success by 6 Community Coordinator/Community Literacy Coordinator, Success by 6/Columbia Basin Alliance for Literacy
  • Katie Pearson
  • Niki Sinhart, Site Coordinator, Community Action Program for Children
  • Tabitha Donkers, Lower Fraser Valley Aboriginal Society
  • Penelope Coates, Coordinator, Children's Partnership Surrey White Rock
  • Belinda Macey, Program Coordinator, Victoria Child Care Resource & Referral
  • Rachel Calder, Executive Director, Artemis Place Society
  • Dr. Deborah Canada, Métis Commission for Children and Families of BC
  • Pamela Lee Lewis, Director of Education, WeWaiKai Nation
  • Adrienne Montani, Provincial Coordinator, First Call: BC Child and Youth Advocacy Coalition
  • Grand Chief Stewart Phillip, Union of BC Indian Chiefs
  • Carrier Sekani, Child & Family Services
  • Carey Clint, Manager of Childcare /Stzuminus First Nation
  • Andrea James, Coordinator Social Emotional Skills Development Program
  • Terry Teegee, Tribal Chief, Carrier Sekani Tribal Council
  • Laura Wilson, Mission ECD Committee Coordinator
  • Vanessa Campbell
  • Jan Hare, Associate Professor, Indigenous Education, Department of Language and Literacy Education, Faculty of Education
  • Cindy Blackstock, Executive Director, First Nations Child and Family Caring Society
  • Alison Gerlach, Occupational Therapist and Doctoral Student
  • April Kennedy, Infant Development Consultant
  • Lesley Florell, Aboriginal Early Childhood Education Instructor
  • Lorraine Ladan, Director/Principal
  • Valerie Richards, Acting Executive Director, Metis Community Services Society BC
  • Lynne Reside,  Early Years Community Development Coordinator
  • Rosalind Williams, Language and Culture Preserver
  • Jeanie Cardinal , White Buffalo Aboriginal and Metis Health Society
  • Heather Todd 
  • Michele Buckman, Mother, Graduate student at SFU
  • Velta Douglas, Teacher, Kativik School Board and OISE
  • L Guebezai
  • Bryanna Scott,  Academic Manager, Confederation College/Negahneewin College
  • William Lindsay, Director, Office for Aboriginal Peoples, SFU
  • Kathlelen Kummen, Instructor, School of Education and Childhood Studies, Capilano Univeristy
  • Ryan Herriot, Resident Physician, St. Paul's Hospital
  • Patricia McClelland,  Instructor Early Care and Learning, Northern Lights College
  • Carol Bottenfield, Aboriginal Supported Child Development Consultant, White Buffalo Aboriginal Metis Health Society
  • Lu Ann Hill-MacDonald, Registered Early Childhood Educator
  • Paula Tait, Project Coordinator, Vancouver Coastal Aboriginal Engagement & ECD Planning Initiative
  • Sharon Gregson, Director, Collingwood Neighbourhood House Society
  • Amy Dash, Teacher 
  • Landy Anderson, Manager, Scarborough Child and Family Life Center
  • Sheila Dick, Health Administrator, Canim Lake Band
  • Kathleen Elphick, Little Badger Early Learning Program, Aboriginal Head Start On Reserve
  • Marc Lalonde, Manager,Child and Family Centre, Qualicum First Nation
  • Dianne Prairie, Support Worker
  • Maryvon Delanoe, Translator
  • Vivianne Vanderpool, Foster Parent Recruitment and Support Worker
  • Gillian Pettersen, Resource Team Leader, Carrier Sekani Family Services
  • Warner Adam, CEO, CSFS, Carrier Sekani Family Services
  • Sue Sterling, AECD Consultant, Interior Region of BC
  • Scott Nelson,  Bus Driver/Support, Eagle's Nest Preschool - Vancouver Aboriginal Headstart
  • Michelle Woods, Teacher
  • Carla Hees, Mentor, Qaqauailas-Heiltsuk House of Learning
  • Eryn Williams, ECE Teacher
  • Alexandra Punkey, ECE 
  • Corina Barton, Daycare Manager
  • Diane Sugars, Executive Director
  • L Guebezai
  • Aurora Eyolfson, Operations Manager
  • Erica Skinner, Program Coordinator
  • Al Lawrence,  Day Care Manager,  Kidz Co Learning Centre Inc.
  • Cindy Wilgosh, Aboriginal Engagement Coordinator Success By 6
  • Maggie Peters, Aboriginal Early Childhood Education Student/ First Nations educational Support,  Huu-ay-aht First Nation
  • Caley Campbell
  • Derek Delost, Eagle Bay Financial Services
  • Arelene Smith, Speech Language Pathologist
  • Amanda Willett, Manager - Group Retirement, Licensed Financial Advisor
  • Donnalee Boissoneau, R.E.C.E/Early Learning Resource, Autism Intervenor
  • Jacqueline Ewonus, Burnaby Con ED-ECE
  • Rebecca Leong, Day Home Coordinator
  • Mary Williams, Woyenne Daycare Coordinator, Lake Babine Nation
  • Julie Skaftfeld, Executive Director, Strathmillan Children's Center Inc.
  • Jessica Stelkia, Manager, Inkameep Preschool Daycare
  • Erin Boswell, Speech and Language Pathologist
  • Gail Moody, Manager at Healthy Beginnings, Pregnancy Outreach & Early Child Development programs
  • Andrea Lemire, Executive Director,  Society for Children and Youth of BC
  • Donna Germyn, Manager,  Qaqauailas Day Care
  • Jen Moses, Faculty and EC Educator, Organization: ECCE, Capilano University
  • Viki Buchanan
  • Tiziana Cagnoni, Eagle Bay Financial Services Ltd 
  • Audrey Fourre, Family Literacy Specialist, Manitoba First Nation Education Resource Center
  • Dawne Persson, ECD Manager,Carrier Sekani Family Services
  • Alicia Gilbert, Head Start Coordinator, Soda Creek Indian Band
  • Melissa Montoril, Eagle Bay Financial Services Ltd. 
  • Jesse McNeil, Eagle Bay Financial Services Ltd. 
  • Susy Komishin, Early Childhood Literacy Specialist, Manitoba First Nations Education Resource Centre Inc. 
  • June Maynard, 
  • Roberta Badine, Preschool Teacher, Chalo Preschool -FNFN
  • Duane Mitchell, Chief Councillor, Moricetown
  • Frank Malloway, Chief, Stolo 
  • Irene Smith, Councillor, Shxwowhamel
  • Darrell Ross Jr., Community Liaison, Tseshaht
  • Clifford Atleo, President, N.T.C.
  • Any Phillips, Chief, Scowitc
  • Harold Tarbell, Facilitator, Tarbell Facilitation Network
  • Alberta Billy, Elder, MCY
  • Ted Tuttle, Councillor, Sumas
  • Versh Kwakseestahla, Capilano University
  • Cary Lee Calden, Councillor, Quatsino
  • Charlene Gray Early Childhood Educators of B.C. 
  • Denise Marshall, ECE ECEBC Board Member
  • Lynell Anderson 
  • Andre Davis, Director,Edmonton Northwest Out of School Care, Community Options
  • Shirley C.E.Wolf, Instructor, Bow Valley College
  • Sue Delanoy 
  • JoAnn Gillan, Manager, Children's Services, Region of Waterloo
  • Don Giesbrecht, CEO, Canadian Child Care Federation
  • Rita Chudnovsky 
  • Chris Beaton, Executive Director,Nanaimo Aboriginal Centre
  • Emily Mlieczko, Executive Director, Early Childhood Educators of B.C. 
  • Sima Yamini,  AID Consultant
  • Randi Gurholt-Seary,  Child Care Programms Supervisor
  • Shirley Rempel, Early Childhood Educator/Child Development Supervisor 
  • Krista Walkus, ECD, Heiltsuk Kaxla Society  
  • Carole Tootill, Alternate Learning Associate, Bow Valley College
  • Patricia Davison,  Executive Director, Children First Society
  • C. Yorke, Special Needs Early Childhood Educator
  • Frank Boucher, Council, Lhtako
  • Amy Merritt,  Social Worker, Carrier Sekani Family Services
  • Dana Marshall,  Social Worker, Carrier Sekani Family Services
  • Carly Baylis,  Social Worker, Carrier Sekani Family Services
  • Elizabeth Thiderman,  Social Worker, Carrier Sekani Family Services
  • Suzane Rees, Child and Family Counsellor, Fort Nelson First Nation
  • Bonnie Avey, Nenan
  • Chris Ross, Analyst, Carrier Sekani Family Services 
  • Arlene Smith, Speech Language Pathologist
  • Alanna Makabe, AIDS Vancouver
  • Cherie Payne, Vancouver School Board
  • Glenda Burrows, Director, Early Childhood Educators of BC
  • Tara McLaughlin, ECD Supervisor, A:lmelhawtxw Early Education Centre
  • Carie McIntosh, Disability Research Advocate, Opaskwayak Health Authority
  • Donna Michal
  • Julie Cheng
  • Andrea Lemire, Executive Director, SCY Society for Children and Youth of BC
  • Judy Sturm
  • Sarah Valentine
  • Michelle Jackson, Special Education Assistant, Pemberton Secondary school
  • Lynn Geary, Entrepreneur